2017 Main Procession Results

Class A - Tableaux or Feature
Fred Brown Trophy
No Entries
Class B - Comic
Ann Padfield Memorial Trophy
No Entries
Class C - Under 18 years - Comic, Tableaux or Feature
Bernard Cole Memorial Cup
No Entries
Class D - Decorated Trade
Southern Vehicle Services Trophy
1stAsda
Class E - Wessex Grand Prix Circuit Entries - Tableaux
Gillingham Town Council Trophy
1stSecrets of the LochMagnum Carnival Club
Class F - Wessex Grand Prix Circuit Entries - Feature
Jubilee Cup
1stIncaHot Rock Carnival Club
2ndNortyHighwayman Carnival Club
Class G - Wessex Grand Prix Circuit Entries - Comic
Le Hacker Cup
1stRock LobstersJust Georges Carnival Club
Class H - Wessex Grand Prix Circuit Entries - Under 18
Walter Bridle & Stanley Maidment Memorial Trophy
1stBen & HollyMini Revellers Carnival Club
Class I - Decorated Vehicle - With or Without Walkers
The Phil Bailey Memorial Cup
1stBalatroMuppets Carnival Club
2ndStorms Little FarmersStorm Carnival Club
3rdThe Great River AdventureArneys Carnival Club
Class J - Walking - Individual - Under 16 years
Ron Weeks Memorial Trophy
1stKnit One Purl OneLotty Wheeler
2ndBake OffAlice Loftus
3rdHubble Bubble FairyRuby Aldridge
Class K - Walking - Pair - Under 16 years
The Royal British Legion Cup
1stHarlequin BrothersAlfred & Oscar Penny
Class L - Walking - Individual - 16 years & over
Linda Knox Deputy Mayor Cup
1stAdderdictusEnspired Carnival Club
2ndWitch WayFuntastic Carnival Club
3rdSpirit Of The WolfKevin Sivell
Class M - Walking - Pair - 16 years & over
The Wurzel Cup
No Entries
Class N - Walking Group - Up To 6 People
Gillingham Chamber Of Commerce & Industry Cup
1stBy Invitation OnlyABC Carnival Club
2ndThe Golden CompassMidas Carnival Club
Class O - Walking Group - Seven Or More People
The Committee Shield
1stInfinity Dance TeamKirsty Mead
Class P - Decorated Hand-drawn trolley, cycle or pram
Les Luffman Memorial Trophy
1stThe Deadly FunobyCurly Wurly Carnival Club
2ndPirates LifeLisamarie Wall
3rdFlower PrincessSaffron Aldridge
Best In Carnival
The Blanchard Cup
IncaHot Rock Carnival Club
Best Gillingham Entry
Challenge Cup
IncaHot Rock Carnival Club
Best Gillingham Youth Organization Entry
Youth Centre Cup
No Entries
Best Gillingham Entry (Excluding Carnival Clubs)
The Mary Bridle & Angela Ball Rose Bowl
The Deadly FunobyCurly Wurly Carnival Club
Best Band
The Gerald Bird Trophy
Dorset Youth Marching Band
Best Majorette Troupe
The Majorette Trophy
Castle Cary Cygnets
Best Comic Entry - Float OR Masquerader
Secretary's Cup
Rock LobstersJust Georges Carnival Club
Best Costumes - Classes A - H (Motorised Entries)
The Carol Cake Memorial Cup
IncaHot Rock Carnival Club
Best Costumes - Classes J, K & P (Walking Entries Under 16 years)
Heron Family Cup
Harlequin BrothersAlfred & Oscar Penny
Best Costumes - Classes I & L - P (Walking Entries Over 16 years)
Ron Cake "60 years in Carnival" Cup
Witch WayFuntastic Carnival Club
Best Dressed Tractor Driver
The David Webber Cup
Secrets of the LochMagnum Carnival Club
Most Original
The Bayjays Trophy
Knit One Purl OneLotty Wheeler
Best Lighting Effect
Kevin Cross Memorial Cup
IncaHot Rock Carnival Club
Best Contruction
David Fry Memorial Cup
IncaHot Rock Carnival Club

Spotted a mistake? Please email webmaster@gillinghamcarnival.org.uk